خانه » اخبار » اخبار ورزشی » تغییرات مسابقات رده‌های سنی طبق استاندارد AFC انجام می‌شود

تغییرات مسابقات رده‌های سنی طبق استاندارد AFC انجام می‌شود

Posted by: محسن باقری 2020-04-29 Leave a comment

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از فدراسیون فوتبال، اکبر محمدی رئیس کمیته جوانان فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: با توجه به تأکیدات و پیگیری‌های جناب آقای نبی دبیرکل محترم فدراسیون نظرات هیأت‌های محترم فوتبال استان‌ها، کارشناسان حوزه فوتبال پایه، اعضای کمیته جوانان همچنین اعضای کارگروه توسعه فوتبال پایه مورد بررسی و تجمیع قرار گرفته که در نهایت مقرر شد در شرایط سنی مسابقات فصل آتی لیگ‌های پایه تنها یک سال تغییر داشته باشیم.

محمدی اضافه کرد: بر مبنای توسعه فوتبال پایه لازم است لیگ‌های تمامی رده‌ها در سطح کشور به صورت منظم و مستمر برگزار شود که بر همین اساس نشست‌های مشترکی با مسئولین سازمان لیگ برگزار شده و بر مبنای نظر سنجی همچنین نیازسنجی صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که شاید امکانات سخت افزاری یکسان به منظور برگزاری مسابقات در رده‌های سنی متعدد در کشور وجود ندارد. به همین دلیل لازم است اصلاحات در این بخش به صورت تدریجی انجام شود.

رئیس کمیته جوانان فدراسیون فوتبال همچنین اظهار داشت: تلاش می‌کنیم اصلاح رده‌های سنی به صورت گام به گام و به طور مثال هر سال در یک رده انجام شود. ما در سال جاری مسابقات قهرمانی آسیا در رده‌های نوجوانان و جوانان را خواهیم داشت و در نهایت مسابقات جام‌های جهانی این دو رده سنی در سال ۲۰۲۱ برگزار می‌شود. می‌توانیم یک سال دیگر به بازیکنان این رده‌های سنی تنفس بدهیم اما از فصل آینده ناچار هستیم طبق استانداردهای AFC تغییرات لازم را در مسابقات رده‌های سنی داشته باشیم که بر این اساس مسابقات بین المللی زیر ۱۶ سال نداریم.
بازی‌های نوجوانان در رده زیر ۱۷ سال و جوانان زیر ۲۰ سال برگزار خواهد شد. به هر ترتیب بر مبنای برنامه توسعه فوتبال جوانان آسیا که از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا در ایران هم مورد نظارت قرار می‌گیرد لازم است استانداردهای مورد نظر را مورد توجه قرار دهیم.

اکبر محمدی اضافه کرد: رهنمودهای دبیرکل فدراسیون در اتخاذ این تصمیم بسیار مهم بود خصوصاً با توجه به اینکه ایشان سال‌ها تجربه حضور در کمیته مسابقات را داشتند تصمیمات مناسبی اتخاذ شد. در واقع فدراسیون فوتبال با این رویکرد دو هدف جدی را دنبال می‌کند. هدف اصلی توسعه فوتبال پایه به منظور موفقیت تیم‌های ملی در تورنمنت های بین المللی قاره‌ای و جهانی است و بازیکنان این تیم‌ها در مسابقات داخلی آبدیده می‌شوند. موضوع و هدف دوم استعدادیابی منظم در رقابت‌های لیگ است که به برگزاری منظم و مستمر مسابقات در تمامی رده‌ها نیاز داریم. در این بخش لازم است به دنبال رعایت استانداردهای کنفدراسیون فوتبال آسیا باشیم تا در نهایت سطح بازی‌ها بالاتر برود و به توسعه مد نظر در این بخش دست یابیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *