خانه » اخبار » خبرخوان » توضیح دامپزشکی مازندران در باره کلیپ تلفات گوسفندها در فضای مجازی

توضیح دامپزشکی مازندران در باره کلیپ تلفات گوسفندها در فضای مجازی

Posted by: محسن باقری 2020-04-29 Leave a comment

ساری – ایرنا – دامپزشکی مازندران سه‌شنبه شب با انتشار اطلاعیه‌ای در باره فیلم منتشر شده در فضای مجازی که در آن گوسفندهای تلف شده در فضای کشتارگاهی نشان داده می شود ، توضیح داد.

روابط عمومی این اداره کل نوشته است که فیلم توسط یکی از قصابان ساروی در محل تخلیه دام زنده کشتارگاه صنعتی دام این شهرستان ضبط و پخش شد.

در این اطلاعیه آمده است : با بررسی به عمل آمده مشخص شد این دامها با خودروی مخصوص حمل دام زنده و با گواهی حمل بهداشتی دامپزشکی از شهرستان سبزوار به مقصد کشتارگاه صنعتی دام شرق ساری برای کشتار حمل شده بود که بعضی از گوسفندان به خاطر  تراکم بالای حیوان در خودرو و مسافت طولانی مبدا و مقصد، تلف و یا دچار آسیب دیدگی شدند که معمولاً با توجه به حضور روحانی ناظر شرعی و مسئول فنی بهداشتی مستقر در واحد کشتارگاهی، دام هایی که در اثر خفگی مردار شدند حذف و دام‌هایی که دچار آسیب دیدگی و یا شکستگی از ناحیه دست و پا می شوند از گله جدا و به صورت اضطراری کشتار و پس از بازرسی بهداشتی و تائید سلامت توسط دکتر دامپزشک به عنوان مسئول فنی بهداشتی واحد، به لاشه به صورت اصلاحی (ضبط موضعی اندام های آسیب‌دیده) اجازه مصرف داده می‌شود.

روابط عمومی دامپزشکی مازندران نوشت : دقیقاً کلیه این اقدامات در فیلم منتشر شده رعایت و دامهای تلف شده و آسیب دیده ، از گله جدا و با نظارت بهداشتی مسئول بهداشتی و نظارت شرعی روحانی ناظر شرعی از چرخه کشتار حذف و یا با توجه به وضعیت دام به خط کشتار اضطراری هدایت شدند و کلیه مستندات مربوطه اعم از گواهی حمل بهداشتی و اقدامات صورت گرفته موجود بوده که در صورت لزوم در اختیار جراید قرار خواهد گرفت.

این روابط عمومی افزود : لذا به مردم این اطمینان خاطر را می دهیم که در صورت خرید گوشت از مراکز تحت نظارت دامپزشکی و توجه به برچسب تگ و مهر بهداشتی دامپزشکی ضرب شده بر روی لاشه هیچ خطری سلامت آنها را تهدید نمی کند.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است : کلیه لاشه های استحصال شده در کشتارگاه های صنعتی دام تحت نظارت بهداشتی و شرعی دامپزشکی و با طی کردن پروسه تولید بهداشتی همچون بازرسی دامها قبل، حین و پس از کشتار و ماندگاری زمان معین لاشه در پیش سردکن قبل از انتقال به مراکز عرضه همگی تحت نظارت بهداشتی و شرعی انجام‌ می گیرد و کارشناسان و بازرسان بهداشتی دامپزشکی هم در بازدیدهای ادواری و سرزده خود از قصابی ها و دیگر مراکز عرضه بر روند عرضه بهداشتی فرآورده های خام دامی و مواد پروتئینی نظارت دارند.

روابط عمومی دامپزشکی مازندران افزود :  در ضمن با پیگیری های بعمل آمده قصاب متخلف شناسایی و ضمن عذرخواهی و حذف کلیپ مربوطه در کانالی که منتشر شده بود، اذعان داشته این اقدام فقط جنبه شخصی داشته و قصد تشویش اذهان عمومی را نداشته است.

دامپزشکی مازندران همچنین در پایان این اطلاعیه تاکید کرد:  اداره کل دامپزشکی مازندران پیگیری قضایی این اقدام غیر حرفه ای این قصاب را که موجب تشویش اذهان عمومی گردیده برای رضایت شهروندان بر خود فرض دانسته و متعاقباً اقدامات انجام یافته به اطلاع خواهد رسید.

فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده گوسفندهایی را در یک فضای کشتارگاهی نشان می دهد که آسیب دیده و تلف شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *