خانه » اخبار » خبرخوان » روایت آسوشیتدپرس از تهیه پیش‌نویس قطعنامه آمریکایی تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران

روایت آسوشیتدپرس از تهیه پیش‌نویس قطعنامه آمریکایی تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران

Posted by: محسن باقری 2020-04-29 Leave a comment

تهران- ایرنا- خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از چندین منبع گزارش داد که آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل توزیع کرده است.

این رسانه آمریکایی بامداد چهارشنبه گزارش داد که چند مقام دولت ترامپ و دیپلمات سازمان ملل گفتند: این پیش‌نویس قطعنامه که تا روز سه‌شنبه میان چند عضو شورای امنیت سازمان ملل توزیع شده، خواستار لغو انقضای تحریم تسلیحاتی علیه ایران است که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت گنجانده شده است.

مقام‌های آمریکایی به آسوشیتدپرس گفته‌اند که واشنگتن قصد دارد این قطعنامه را در ماه مه (اردیبهشت-خرداد) که استونی به عنوان متحد ناتویی آمریکا ریاست دوره‌ای شورای امنیت را به عهده می‌گیرند، به رای بگذارند.

لغو تحریم تسلیحاتی بخشی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نبود، اما قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که برای تایید برجام صادر شد، انقضای این تحریم‌ها را در ۲۷ مهرماه سال جاری پیش‌بینی کرده است.
مقام‌های آمریکایی بدون اشاره به خروج غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده از برجام و بازگرداندن غیرقانونی تحریم‌ها علیه ایران به آسوشیتدپرس گفتند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عدم پایبندی ایران به برخی از بندهای این توافق را تایید کرده و دولت واشنگتن باور دارد که این می‌تواند مبنایی برای عدم لغو تحریم‌های تسلیحاتی باشد.
جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از خروج یکجانبه دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از برجام، در واکنش به این اقدام و همچنین بی‌عملی اروپایی‌ها در جبران خروج واشنگتن از توافق، طی پنج گام متوالی در درون چارچوب برجام اقدام به کاهش تعهدات برجامی خود کرد.
به نوشته آسوشیتدپرس، هر تلاشی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران با وتوی روسیه و چین روبه رو  می‌شود که صریحا خواسته خود برای رفع قطعی این تحریم‌ها را به واشنگتن گفته‌اند.
با این حال، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که تلاش دولت ترامپ در حال حاضر بر استفاده از «مکانیسم ماشه» یا بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران متمرکز نیست.
آمریکا با وجود آنکه دو سال پیش رسما و بدون توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از برجام خارج شده، در تفسیر حقوقی جدید مدعی است که براساس مفاد این قطعنامه هنوز جزو طرف‌های این توافق به شمار می‌رود.
آمریکا یکی از کشورهایی است که در این قطعنامه به عنوان “شرکت‌کننده برجام” فهرست شده‌اند، اما کارشناسان حقوقی می‌گویند که رییس جمهوری آمریکا هنگام اعلام خروج از این توافق صریحا گفته است که “آمریکا مشارکت در این توافق پایان می‌دهد” و این نافی هرگونه حقی برای واشنگتن است.
روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه برای اولین بار حیله آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را فاش کرد. این روزنامه نوشت که مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا به دنبال اعمال فشار به شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی تهران و یا حتی شدیدتر کردن آن است. 
نیویورک تایمز افزود که پمپئو برای پیشبرد برنامه راهبردی آمریکا طرحی را تهیه کرده است که طبق آن ایالات متحده ادعا می‌کند که هنوز از نظر حقوقی به عنوان یک دولت شرکت‌کننده در توافق هسته‌ای حضور دارد؛ اما در اصل این طرح برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است که پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ لغو شده است. 
به نوشته این روزنامه، اگر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تجدید نشود، ایالات متحده از این حق به عنوان یک عضو اصلی توافق استفاده می‌کند و در صورت پیروزی آمریکا در این طرح، تحریم‌های گسترده علیه ایران در زمینه فروش نفت و تبادلات بانکی قبل از تصویب برجام در سال ۲۰۱۵ باز خواهد گشت. 
تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ برای ممنوعیت فروش سلاح به ایران و صادرات سلاح از ایران وضع شد. پس از توافق برجام مقرر شد این تحریم‌ها ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۷ مهر ۱۳۹۹) و پس از آنکه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کرد، برداشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *