خانه » اخبار » خبرخوان » نگرانی پوتین و مرکل از تشدید مناقشه مسلحانه در لیبی

نگرانی پوتین و مرکل از تشدید مناقشه مسلحانه در لیبی

Posted by: محسن باقری 2020-06-10 Leave a comment

به گزارش ایرنا از مسکو، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز سه شنبه در مورد این مذاکره تلفنی که به ابتکار طرف آلمانی برگزار شد، در بیانیه ای اعلام کرد: ولادیمیر پوتین و آنگلا مرکل از تشدید اقدامات جنگی در لیبی ابراز نگرانی کردند. 

دو طرف بر لزوم توقف هرچه سریعتر اقدامات جنگی و آغاز مذاکرات بین طرف‌های لیبی تحت نظارت سازمان ملل تاکید کردند. 

در ادامه بیانیه آمده است: پوتین تلاش‌های میانجی‌گرانه مصر برای حل و فصل صلح آمیز بحران لیبی در راستای تصمیم‌های کنفرانس بین‌المللی برلین مورخه ۱۹ ژانویه سال جاری را مثبت ارزیابی کرد. 

 گفتنی است رئیس جمهوری مصر روز شنبه در دیدار با ژنرال خلیفه حفتر و عقیله صالح در قاهره، از ابتکارعمل جدیدی برای برقراری آتش‌بس در لیبی و پایان دادن به بحران این کشور خبر داد.

دو طرف در این نشست از ابتکار عمل جدیدی موسوم به «سند قاهره» برای پایان دادن به بحران لیبی خبر دادند که شامل پیشنهادهایی در خصوص اعلام آتش‌بس در لیبی از روز دوشنبه هشتم ژوئن (۱۹خرداد) و  دعوت دوباره برای از سرگیری مذاکرات صلح در ژنو با نظارت سازمان ملل است.

 پوتین و مرکل در ادامه گفت وگوی تلفنی، ابعاد کلیدی مساله سوریه ازجمله در رابطه با تامین نیازمندی‌های انسانی مردم این کشور را بررسی کردند.  

دو طرف همچنین درخصوص مسائل مهم مرتبط با شیوع همه گیر بیماری کرونا گفت وگو کرده و بر عزم خود برای همکاری دو کشور از کانال وزارت بهداشت و سازمان های مربوطه تاکید کردند.

رئیس جمهوری روسیه و صدراعظم آلمان درخصوص اوضاع روند حل و فصل بحران سیاسی در اوکراین گفت وگو کرده و دو طرف از نبود پیشرفت در اجرای توافق های مینسک مورخه سال ۲۰۱۵ و اجلاس سال گذشته گروه نورماندی در پاریس ابراز نگرانی کردند. 

در گفت وگوی تلفنی بر لزوم فعال سازی روند مذاکرات برای حل بحران اوکراین در چارچوب گروه نورماندی تاکید شد.

گروه نورماندی از روسیه، آلمان، فرانسه و اوکراین تشکیل شده است.  

Let's block ads! (Why?)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *